W najnowszej wersji naszego programu CAD dodane zostało narzędzie do przetwarzania obrazów na obiekty CAD takie jak linie, polilinie, łuki i okręgi
Wektoryzacja dostępna jest w wersji Professional i MFG i obsługuje maksymalnie obrazy o rozdzielczości 2048 x 2048 pikseli.
Spójrzmy na to, jak to rozwiązanie działa i jak z niego skorzystać
Żeby skorzystać z funkcji należy użyć polecenia VECTORIZATION albo użyć np. wstążki:
Następnie należy użyć funkcji na obrazie, który został dołączony do rysunku CAD np. poprzez polecenie DOŁĄCZOBR. Pojawi się panel przetwarzania, który poinformuje o stopniu wektoryzacji.
Po skończeniu, program zapyta o to czy użytkownik chce modyfikować wyniki. Można wtedy łączyć linie ręcznie, ale można to również zrobić później poprzez polecenie VECTORIZATIONRECTIFY .
Opcje i ustawienia
Ze wstążki możemy uzyskać dostęp do opcji, w których jest wiele przydatnych ustawień.
W zależności od rysunków, może być warto zmienić wyodrębnianie linii środkowych na obrysy i odwrotnie. Szczególnie przydaje to się przy budynkach albo ulicach. Długości linii albo przesunięcie na odpowiednie warstwy też może być ważne.
To narzędzie, ZWVectorization, jest również dostępne w płatnej wersji. Wtedy poza znacznie większym obszarem do konwersji (20.000 x 20.000 pikseli) dochodzi również opcja konwersji tekstu, wraz z odpowiednią zakładką.
Przykłady
Poniżej proste przykłady możliwości bazowej wersji w programie ZWCAD 2025.
Dokładny opis narzędzia wraz z dokładnymi ustawieniami dostępny jest w tym artykule. Zachęcam do sprawdzenia.