ZWCAD 2025 to najnowsza odsłona naszego programu CAD. Jak zwykle pojawiło się dużo usprawnień i nowości, więc zachęcamy do zapoznania się
ZWCAD 2025 dostępny jest w wersji testowej na 30 dni z pełną funkcjonalnością, więc można pobrać i samemu zobaczyć jak dużo się zmieniło.
Poniżej prezentujemy nowości programu wraz z krótkim opisem, szczegółowa lista zmian dostępna jest tutaj.
ZWCAD dostępny jest tylko w wersji 64-bitowej
Nasz program CAD jest już dostępny tylko w tej wersji ze względu na znaczną poprawę wydajności, stabilności i lepszej pracy na dużych plikach. To rozwiązanie sprawia, że ZWCAD może lepiej korzystać z infrastruktury komputera osiągając lepsze wyniki, co nie było możliwe przy dostosowaniu go również do wersji 32-bitowej.
Różnica jest odczuwalna zarówno na mocniejszych urządzeniach jak i na słabszych, ale i tak większość systemów jest 64-bitowa.
Poprawa wydajności
Nie tylko zmiana infrastruktury na 64-bitową wpłynęła pozytywnie na poprawę działania ZWCADa. Przyspieszono również wiele podstawowych operacji jak np. otwieranie i zapis plików, kopiowanie, przesuwanie czy zbliżanie.
Środowisko 3D zyskało znaczny wzrost wydajności dzięki pełniejszemu wykorzystaniu mocy obliczeniowej kart graficznych.
Dodano zmiany w działaniu Chmury rewizji
W poprzednich wersjach programu była to polilinia, teraz jest to osobny obiekt. Dodatkowo znajduje się teraz w osobnym miejscu na wstążce Rysuj.
Chmura rewizji ma teraz znacznie więcej wariantów a do tego istnieje możliwość ręcznego rysowania jej na rysunku CAD. Edycja jest również łatwiejsza ze względu na mniejszą ilość uchwytów, które za to bardziej dostosowują kształt chmury.
Gizmo czyli specjalne uchwyty w 3D
Dodano wygodne uchwyty służące do obracania, przesuwania i skalowania obiektów w bardzo precyzyjny sposób. Można to robić bezpośrednio chwytając za obiekt, bez potrzeby używania dodatkowych poleceń.
Nowy interfejs naszego programu CAD
Interfejsy 2D i 3D zostały całkowicie rozdzielone i dostępne są w rozwijalnym menu na górze programu:
Zmieniło się również położenie niektórych funkcji, inne zostały rozdzielone, jak np. polilinia i prostokąt. Dodatkowo całe panele na wstążce stały się edytowalne, przez co można zmienić ich kolejność w ZWCADzie albo po prostu wyciągnąć na przestrzeń rysunkową.
Okna takie jak kalkulator, właściwości itp. można również wygodniej przypinać do bocznych pasków i chować, dzięki czemu są wygodnie dostępne gdy będą potrzebne a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca.
Okno rysunku można wyciągnąć z programu i zamieścić obok, np. w ramach podglądu. Bardzo przydatne zwłaszcza podczas pracy na dwóch monitorach.
Wyszukiwanie poleceń w ZWCADzie 2025
Podczas wpisywania polecenia program teraz sugeruje funkcje o podobnym fragmencie, nie tylko podobnym początku polecenia. Dodatkowo wyniki będą ułożone w kolejności od najczęściej używanych.
Rozbudowany moduł GIS
ZWCAD 2025 umożliwia łatwe dodawanie ortofotomapy dzięki współpracy z OGC. Odpowiada za to panel Geoserwis na wstążce.
Konwersja obrazów rastrowych
ZWCAD 2025 wprowadził opcje wektoryzacji obrazów, co jest szczególnie przydatne w mapach i innych rysunkach ręcznych. Program narysuje obiekty CAD takie jak linie, polilinie, łuki i okręgi w miejscu odpowiadającym im na rysunku.
Usprawnienie w działaniu chmury punktów
Dodano nowe style wizualizacji - Wzniesienie, Intensywność oraz Klasyfikacje.
Usprawnienia w wyświetlaniu 3D
Nie tylko poprawiono szybkość otwierania i wyświetlania rysunków 3D, ale także dodano nowe widoki, takie jak Koncepcyjny, Realistyczny, X-Ray oraz Odcieni szarości.
Ogólne usprawnienia
Pojawiły się także inne, mniejsze usprawnienia:
- ZWCAD razem z podłożonymi plikami PDF działa teraz znacznie szybciej, na niektórych funkcjach nawet kilkanaście razy. Same PDF-y również wczytują się szybciej.
- Drukowanie do pliku PDF lub do papieru również zostało mocno usprawnione, a otrzymane pliki są mniejsze nawet o połowę.
- WTEKST została rozszerzona o zmianę kierunku a niektóre języki zostały poprawione.
- Szyk wzdłuż ścieżki otrzymał opcję Styczny, dzięki której można powielać obiekt zachowując spójność pomiędzy orientacją obiektu a kierunkiem ścieżki.
- Dodano obsługę formatu STEP.