Nowości w ZWCAD 2011
Firma ZWSOFT 15 grudnia 2010 wprowadziła na rynek kolejną wersję ZWCAD oznaczoną 2011, w której wprowadzono sporo nowości i usprawnień. Program jest w dynamicznym tempie rozwijany i dzięki sugestiom dużego grona użytkowników z różnych branż, producent wprowadził wiele nowych funkcji. Obecnie praca inżyniera, konstruktora i nie tylko, staje się jeszcze łatwiejsza i bardziej przyjemna. ZWCAD znajduje zastosowanie nie tylko w małych i średnich, ale także w dużych przedsiębiorstwach na całym świecie.
Rys. 1. Rysunek parametryczny.
Warto również dodać, że za pomocą dodatkowych funkcji, możliwe jest powiązanie wymiarów miedzy sobą. Wszystko to sprawia, że w łatwy i szybki sposób, po zmianie wielkości wymiaru, zmieni się również wielkość narysowanego obiektu.
W celu powiązania wymiarów z obiektem zostały wprowadzone trzy nowe paski narzędzi:
- więzy geometryczne
- dynamiczne wymiary
- parametry
Rys. 2. Nowe paski narzędzi.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy sugerowali dodanie pewnych narzędzi, które usprawniłyby pracę, producent wprowadził między innymi takie funkcje jak: Table, Field, Mleader, Solprof.
Funkcja Table pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie tabel oraz wymianę danych z Office Excel. Obsługa tzw. pół Field umożliwia tworzenie danych, zmiennych, które mogę być wyświetlane i automatycznie uaktualniane w innym miejscu w rysunku np. w tabelce.
Rys. 3. Użycie funkcji Table do wstawiania tabel.
Kolejną funkcją jest obsługa odnośników wielowierszowych Mleader, która umożliwia ustawienie większej ilości parametrów w porównaniu do funkcji Leader. Dodano narzędzie Solprof do „spłaszczania” brył w arkuszu, które umożliwia automatyczny podział i przeniesienie na warstwy linii widocznych i niewidocznych.
Rys. 4. Użycie funkcji Solprof.
Zintegrowany ploter jest następnym usprawnieniem, które umożliwia bezpośrednie utworzenie pliku w formacie pdf. W tym miejscu warto wspomnieć o ulepszonej obsłudze dla obiektów OLE, obrazów rastrowych, gradientów kreskowania, właściwości dokumentów i wielu innych.
W wersji ZWCAD 2011 tzw. uchwyty działają szybciej i są bardziej precyzyjne. Wprowadzona została opcja magnet umożliwiająca precyzyjne przeprowadzanie linii poprzez punkt charakterystyczny. Dodano nowy punkt charakterystyczny m2p (mtp), można wskazać 2 punkty, a ZWCAD obliczy punkt leżący dokładnie w środku odległości pomiędzy podanymi punktami. Korzystając z tej opcji możliwe jest znaczne zwiększenie szybkości rysowania, bez konieczności stosowania dodatkowych linii pomocniczych.
Między innymi poprzez dodanie nowych funkcji zostały poszerzone i ulepszone możliwości projektowania LISP i ZRX. Do interfejsu VBA dodano nowe obiekty, właściwości, metody i zdarzenia.
Z pewnością warto również wymienić takie udogodnienia jak podświetlanie obiektów, przerywanie wymiarów czy atrybuty wielowierszowe Mtext. Za pomocą polecenia Dimbreak, można automatycznie lub ręcznie przerwać wymiar w miejscu przecięcia się z innym obiektem. Wielkość przerwania można dopasować w zależności od potrzeb, przy czym wymiar przerwany pozostaje nadal parametryczny. Ponadto w ZWCAD 2011 została zwiększona szybkość działania i stabilność.
Ogromnym atutem ZWCAD jest niemal doskonała wymiana plików z ACAD, jak również bardzo podobny interfejs, co sprawia, że użytkownik, który jest zaznajomiony z obsługą programu ACAD nie ma najmniejszego problemu z przejściem na platformę ZWCAD. Program cieszy się dużą popularnością, a szybka reakcja na napotkane problemy w trakcie użytkowania sprawia, że niedogodności są eliminowane w kolejnych kompilacjach. Program można pobrać w wersji trialowej-30 dniowej dostępnej po kliknięciu TUTAJ .