alternatywa dla autocad
Previous Next Play Pause
1 2 3

Nowości w ZWCAD 2011

Firma ZWSOFT 15 grudnia 2010 wprowadziła na rynek kolejną wersję ZWCAD oznaczoną 2011, w której wprowadzono sporo nowości i usprawnień. Program jest w dynamicznym tempie rozwijany i dzięki sugestiom dużego grona użytkowników z różnych branż, producent wprowadził wiele nowych funkcji. Obecnie praca inżyniera, konstruktora i nie tylko, staje się jeszcze łatwiejsza i bardziej przyjemna. ZWCAD znajduje zastosowanie nie tylko w małych i średnich, ale także w dużych przedsiębiorstwach na całym świecie.

 

Producent, Firma ZWSOFT zrobiła duży krok w przód, wprowadzając w nowej wersji 2011 parametryczność. Jest to przełom w sposobie projektowania, gdyż wygodniejsze jest teraz modyfikowanie istniejących rysunków. Poprzez nałożenie więzów geometrycznych i powiązanie wymiarów z obiektem, możliwe jest łatwe ich edytowanie.

 

 

Rys. 1. Rysunek parametryczny.

 

Warto również dodać, że za pomocą dodatkowych funkcji, możliwe jest powiązanie wymiarów miedzy sobą. Wszystko to sprawia, że w łatwy i szybki sposób, po zmianie wielkości wymiaru, zmieni się również wielkość narysowanego obiektu.

 

W celu powiązania wymiarów z obiektem zostały wprowadzone trzy nowe paski narzędzi:

 

- więzy geometryczne

 

- dynamiczne wymiary

 

- parametry

 

Rys. 2. Nowe paski narzędzi.

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy sugerowali dodanie pewnych narzędzi, które usprawniłyby pracę, producent wprowadził między innymi takie funkcje jak:  Table, Field, Mleader, Solprof.

 

Funkcja Table pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie tabel oraz wymianę danych z Office Excel. Obsługa tzw. pół Field umożliwia tworzenie danych, zmiennych, które mogę być wyświetlane i automatycznie uaktualniane w innym miejscu w rysunku np. w tabelce.

 

Rys. 3. Użycie funkcji Table do wstawiania tabel.

Kolejną funkcją jest obsługa odnośników wielowierszowych Mleader, która umożliwia ustawienie większej ilości parametrów w porównaniu do funkcji Leader. Dodano narzędzie Solprof do „spłaszczania” brył w arkuszu, które umożliwia automatyczny podział i przeniesienie na warstwy linii widocznych i niewidocznych.

 

Rys. 4. Użycie funkcji Solprof.

 

Zintegrowany ploter jest następnym usprawnieniem, które umożliwia bezpośrednie utworzenie pliku w formacie pdf. W tym miejscu warto wspomnieć o ulepszonej obsłudze dla obiektów OLE, obrazów rastrowych, gradientów kreskowania, właściwości dokumentów i wielu innych.

 

W wersji ZWCAD 2011 tzw. uchwyty działają szybciej i są bardziej precyzyjne. Wprowadzona została opcja magnet umożliwiająca precyzyjne przeprowadzanie linii poprzez punkt charakterystyczny. Dodano nowy punkt charakterystyczny m2p (mtp), można wskazać 2 punkty, a ZWCAD obliczy punkt leżący dokładnie w środku odległości pomiędzy podanymi punktami. Korzystając z tej opcji możliwe jest znaczne zwiększenie szybkości rysowania, bez konieczności stosowania dodatkowych linii pomocniczych.

 

Między innymi poprzez dodanie nowych funkcji zostały poszerzone i ulepszone możliwości projektowania LISP i ZRX. Do interfejsu  VBA dodano nowe obiekty, właściwości, metody i zdarzenia.

 

Z pewnością warto również wymienić takie udogodnienia jak podświetlanie obiektów, przerywanie wymiarów czy atrybuty wielowierszowe Mtext. Za pomocą polecenia Dimbreak, można automatycznie lub ręcznie przerwać wymiar w miejscu przecięcia się z innym obiektem. Wielkość przerwania można dopasować w zależności od potrzeb, przy czym wymiar przerwany pozostaje nadal parametryczny. Ponadto w ZWCAD 2011 została zwiększona szybkość działania i stabilność.

 

Ogromnym atutem ZWCAD jest niemal doskonała wymiana plików z ACAD, jak również bardzo podobny interfejs, co sprawia, że użytkownik, który jest zaznajomiony z obsługą programu ACAD nie ma najmniejszego problemu z przejściem na platformę ZWCAD. Program cieszy się dużą popularnością, a szybka reakcja na napotkane problemy w trakcie użytkowania sprawia, że niedogodności są eliminowane w kolejnych kompilacjach. Program można pobrać w wersji trialowej-30 dniowej dostępnej po kliknięciu TUTAJ .